OBJEDNÁVKY POSÍLÁME VŽDY V PONDĚLÍ. OBJEDNEJ SI VČAS! 🙃

JAGUA

CO JE JAGUA

Jagua gel je vyrobený ze šťávy z plodů stromu Genipa Americana. Jedná se o čistě přírodní produkt. Jagua „tetování“ je srovnatelné s „tetováním“ hennou, liší se pouze barvou. Plody obsahují aktivní složku genipin, barvící šedomodře až černě. Nejprve šedavý obrázek potřebuje až 48 hodin, aby dosáhl tmavě modré až černé barvy. Tím se dá velmi dobře odlišit od chemického produktu, tzv. černé heny, který má výslednou barvu okamžitě. Vzor vydrží na kůži podobně jako hena okolo dvou týdnů.

mceclip0-2OBJEDNAT SE NA POMÍJIVÉ TETOVÁNÍ JAGUOU

00CB3521-565E-4917-BCCB-01F27F8C46DB

Genipa Americana je opadavý rychle rostoucí strom dorůstající výšky 8 až 20 m je domovem od jižního Mexika a ostrovů v Karibském moři až do Jižní Ameriky, kde zasahuje až do Paraguaye a severní Argentiny. Stromům se daří na kyslejších nivních půdách, dokonce na velmi zaplavených loukách. Vystupují až do výšky 1000 m n. m. Rostou velmi rychle. Často jsou využívány ke šplhání na méně přístupné stromy, třeba na palmy. Plody jsou jedlé, jsou konzumovány v čerstvém stavu nebo jsou z nich připravovány zavařeniny, přidávají se do nealkoholických i alkoholických nápojů.

Domorodí obyvatelé Amazonie používají plody Genipa Americana odnepaměti. Věří v jejich léčebné účinky. Šťávu z plodů používají k vytváření rituálních obrazců na tělo.

Domorodé názvy: jagua, jenipapo, huito, caruto, guayatil colorado, chipara, totumillo... a další

D8B97ABF-B2CC-4835-8A92-30BDAFE1CDCF

 

HISTORIE

A. V. Frič vyčerpávajícím způsobem popsal účinky šťávy z plodů rostliny Genipa americana (Genipa brasiliensis). Seznámil se s nimi na začátku 20. století u Indiánů kmene Kaďuveo, žijícím v povodí horního toku řeky Paraguay:

Ve střední Brazílii a v Paraguayi roste strom, který domorodci jmenují genipapo (džinipapo), a vědci Genipa brasiliensis L. Jeho kmen je štíhlý, přímý, hladký a teprve vysoko se štěpí na větve a tvoří korunu z velikých listů.

Plody genipapa rostou na samém konci větví, jsou kulaté, veliké asi jako pěst a mají silnou kožovitou slupku. Uvnitř je jedlá dužina, příjemně kyselá, úplný citrón, a plno peciček jako u našich mišpulí. Většina tropického ovoce je mdle přesládlá, uprostřed pralesa je nouze o osvěžující, kyselé, žízeň hasící plody, ale genipapo přesto nikdo nejí. Aspoň tehdy ne, má-li brzy přijít mezi lidi. Šťáva tohoto ovoce má totiž jednu zvláštní vlastnost: všechno, s čím přijde do styku, prsty, rty, zuby, jazyk, obarví sytou azurovou modří. A to tak důkladně, že ji nesmyjete naprosto ničím. Mizí sama, ale nejdříve tak za tři, čtyři týdny. Této šťávy užívají některé indiánské kmeny k tetování, jiné k malování ornamentů na své obličeje a těla.

Šťáva, čerstvě vymačkaná z plodů, má barvu bledě zelenou a nebylo by ji vidět ani na štětci ze štěpinek bambusu, ani na těle, kde se mění v modř až po nekolika hodinách. Proto ji malířka roztírá plochým kamenem v misce s práškem z dřevěného uhlí, až vznikne tekutina ne nepodobná tuši. Tu teprve nanáší na pokožku parádníka nebo parádnice. Kresbu dobře vidí a může kontrolovat i stejnoměrnost vrstvy. Po dokončení a zaschnutí takového výtvarného díla se uhelný prach smyje – a není vidět nic. Ale druhý den se na obličeji nebo na celém těle objeví nádherný ornament, kterému denně přibývá na barevné intenzitě. Po týdnech barva bledne, kresba se pomalu začíná ztrácet. Ale to už se určitě blíží čas nějaké další slavnosti…


Alberto Vojtěch Frič: Indiáni Jižní Ameriky, Panorama 1981

A684A896-EC4A-4219-ACAB-F1EE9387B333 

JAK APLIKOVAT JAGUA GEL

V našich podmínkách přijdš do styku s tímto materiálem ve formě gelu. Gel skladuj v mrazáku. Lze opakovaně zmrazit a rozmrazit. Nevystavuj vyšším teplotám.

Pro aplikaci potřebuješ: papírové ubrousky, aplikační lahvičku, nebo kornoutek případně gumové rukavice.

Papírovými ubrousky zakryj vše, co nechceš obarvit, zejména oblečení. Použijte gumové rukavice, předejdeš obarvení prstů. Místo, kam budeš jagua gel aplikovat můžeš očistit alkoholem. Pomocí aplikační lahvičky nebo kornoutku nakresli na kůži obrázek. Vyhni se sliznicím a okolí očí. Nech důkladně zaschnout. Zamez rozmazání. Zaschlé nech na kůži 1 - 4 hodiny, čím déle, tím bude obrázek výraznější. Můžeš zafixovat krycí transparentní náplastí. Poté zaschlý gel důkladně opláchni teplou vodou a mýdlem. Zpočátku neznatelný obrázek dosáhne tmavě modré barvy po 24 až 48 hodinách.

Konzistence gelu je vhodná i pro experimenty: vyzkoušej malování štětcem, šablony či obtiskávání.

Aby "tetování" vydrželo co nejdéle, je třeba se vyhnout častému a dlouhodobému koupání, saunování, přílišnému tření. Je dobré udržovat pokožku hydratovanou. Doporučujeme také případně ošetřit kůži před aplikací peelingem.

 91F8E233-2888-4514-9E64-86F199BC822B

MOŽNÉ ALERGIE

Jagua je v západním světě zcela nová a my všichni se stále učíme! Jagua je přírodní výrobek a byl používán po tisíce let pro děti, ženy a muže jako součást jejich každodenního života a to nejen pro potravinářské účely a pro barvení kůže, ale i jako léčivá rostlina.

V ojedinělých případech se může vyskytnout alergická reakce, zejména u osob s alergií na bobulové ovoce. Nevystavujte obrázek prvních 48 hodin vysokým teplotám (horká voda, prudké slunce). Neobtahujte mizející obrázek, nepoužívejte jaguu opakovaně na stejném místě. V případě zarudnutí pokožky nebo svědění gel jemně opláchněte. Nesnažte se odstranit drhnutím. Lze použít běžné prostředky proti svědění. Při přetrvávajících obtížích vyhledejte lékaře. 

Alergická reakce na jagua gel se jeví jako hustá vyrážka tvrdých červených hrbolků a může vypadat podobně jako alergická reakce způsobená PPD nebo "černou hennou". Na rozdíl od PPD nebo "černé henny", alergická reakce na Jagua gel nevytvoří trvalou jizvu. Tato vyrážka může být léčena jako jakékoliv jiné alergické vyrážky s použitím krému proti svědění. Před zahájením léčby jakékoliv alergické reakce je důležité konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo lékárníkem!

 

 5193DBBD-5C90-4D93-9191-4AC7578EA89B

Zpět do obchodu