JAKOU HENNU KOUPIT
Pokud se sami pouštíte do malování, možná si kladete otázku, jaký materiál zvolit. Koupit již hotovou hennu nebo si umíchat vlastní? Povím vám, podle čeho se rozhodovat.
Jistě se nemýlím, když řeknu, že většina z nás, kdo se zabývá malováním hennou, začínala, nebo během své kariéry vyzkoušela již hotové henna kornoutky nebo tuby. O těch, označovaných jako black henna – černá henna si povíme v jiném článku, ale na trhu je stále spousta kornoutků propagovaných jako přírodní henna.
Co je henna a s čím se míchá
Toto červené barvivo na kůži jsou jemně rozemleté sušené lístky hennovníku bílého (Lawsonia inermis nebo Lawsonia alba).
Ta nejkvalitnější henna bývá ještě několikrát prosátá na jemných sítech.
Nejjednodušší henna pasta vznikne rozmícháním henna prášku ve vodě. Protože ale chceme dosáhnout optimálního výsldku, to znamená co nejtmavšího odstínu na co nejdelší dobu, pomůžeme si dalšími ingrediencemi.
Především pro lepší distribuci barviva ve vodě přidáme rozpouštědlo. Ano, a tady začíná problém. Jako rozpouštědla fungují látky obsahující terpeny. Terpeny se přirozeně vyskytují v některých esenciálních olejích, jako je například levandule, eukalyptus, tea tree nebo kajeput. Kvalitní esenciální oleje jsou nedražší složkou henna pasty a tak můžeme připustit fakt, že výrobci sáhnou po levnější variantě, což může být třeba terpentýn. Sama jsem v Maroku byla svědkem toho, jak marocké ženy terpentýn do své henny přidávají. Terpentýn je zdraví škodlivý. Dráždí oči, kůži a dýchací orgány. Působí na centrální nervový systém a může poškodit ledviny. Při styku s pokožkou může způsobit alergickou reakci.
Tak co, risknete kornoutek, u kterého si nejste jisti složením? Další přidanou složkou bývají konzervanty, případně další umělé barvící složky, viz PPD u tzv „černé henny“. Vysvětlím proč.
Jak henna funguje
Po rozmíchání henna pasty následuje uvolňování barviva a jeho oxidace. Tento proces může trvat několik dní až týden. Henna tedy funguje ve zkratce takto:
- Rozmícháním prášku do henna pasty se začíná uvolňovat molekuly barviva (lawson). Rychlost volňování barviva je možné ovládat kyselostí roztoku a teplotou.
- Uvolněný lawson mění strukturu a v této fázi je optimální aplikovat hennu na kůži. Lavson proniká do kožních buněk kde se trvalou vazbou váže na keratin. Barvivo je světle žluté.
- Díky oxidaci barvivo (molekuly lawsonu) tmavne až dosáhne tmavě červenohnědého odstínu.
- Obrázek na kůži bledne jak obarvené kožní buňky postupně odumírají a dochází k exfoliaci.
Po ukončení oxidace molekula lawsonu už nemá schopnost se vázat na keratin. Laicky řečeno, starší pasta nebarví. Proces oxidace lze zpomalit skladováním v lednici, nebo téměř zastavit zmrazením.
Čerstvá henna versus hotové kornoutky
Z výše uvedeného vyplývá, že přírodní henna bez aditiv uložená v pokojové teplotě v žádném případě nemá delší životnost a její barvící schopnosti postupem času slábnou. Co tedy dělat, abychom mohli používat 100% přírodní hennu?
Řešením je míchat si vždy čerstvou vlastní henna pastu. Při použití kvalitní henny a dodržení základních pravidel to není vůbec složité. Většinou je to zábavný proces hledání vlastní nejlepší receptury. Na druhou stranu znát pravidla a zákonitosti procesu je pro nejlepší výsledek zcela zásadní.
Další možností je koupení už hotové čerstvě namíchané henna pasty. Ta je určená k okamžitému použití nebo zmrazení až na 6 měsíců. Po rozmrazení se nedoporučuje znovu zmrazovat.