Jak si vybrat tu pravou?

Začátek bývá podobný. Toužíte po henna tetování ale neznáte nikoho, kdo něco takového dělá. Začnete hledat na internetu, na Facebooku, ptáte se kamarádek a nakonec najdete. Jak ale poznáte, že právě tato umělkyně je ta pravá?

Umělecká úroveň

Jako první jistě budeme hledět na krásu ornamentu. Pokud nemáme s hennou žádné zkušenosti, líbí se nám skoro všechno. Stojí ale za to trochu googlit, podívat se třeba na zahraniční „henna artists“ (spoustu fotek najdeme na Instagramu nebo Pinterestu) a srovnávat. V českém prostředí najdeme mnoho talentovaných henna umělkyň a také hodně začátečnic. Od těch nečekejme sofistikovaná díla, dejme jim ale rozhodně šanci. Každý nějak začínal a zručnost lze získat jedině praxí.

Materiál

Dalším a možná tím nejdůležitějším kriteriem je materiál, se kterým henna umělkyně pracuje. Po zkušenostech mám poměrně striktně vyhraněný názor na používání hotových kornoutků s henna pastou. Nikdy je nepoužívám a ani nedoporučuji. Hennu si vždy míchám sama a učím to i na svých kurzech. V Čechách je ale stále hodně umělkyň, které malují již hotovou hennou. O této problematice píšu v článku Jakou hennu koupit.

Kritická situace může být v přímořských resortech třeba ve Španělsku, Tunisku, Turecku i jinde, kde se ještě stále můžete potkat s tzv. černou hennou s přidaným (v EU zakázaným) PPD. Každý rok proběhnou médii případy suvenýrů z dovolené v podobě alergických reakcí nebo chemických popálenin.

Takže když si vyhlédnete svou henna umělkyni, první, na co se ptejte je složení henny, se kterou pracuje. Skoro nikdo se neptá. Prosím, ptejte se. Přírodní henna pasta by měla obsahovat pouze čistý prášek ze sušených lístků henovníku, vodu nebo citronovou šťávu (někdo hennu míchá s čajem, kávou apod, to je v pořádku), cukr a esenciální olej – levandule, tea tree, kajeput, eukalyptus. Jakákoliv další aditiva jsou nežádoucí. Pokud vám dotázaná není ochotna nebo schopna poskytnout informaci o složení – vyberte si někoho jiného.

Cena

Dalším kritériem je cena. Rozmyslete si, kolik chcete do své dočasné ozdoby investovat. Samozřejmě čím větší a složitější obrázek a zkušenější umělkyně, tím vyšší cena. Henna, byť menší ale na objednávku bývá dražší, než srovnatelné tetování na nějaké akci – festivalu, koncertu, akci v kavárně a podobně. Pokud se rozhodnete s vaší hennou počkat až na nějakou takovouto příležitost, můžete ušetřit. Mějte také na paměti, že v ceně vaší henny není jen čas a materiál, odráží se v ní i nabyté zkušenosti, školení a další vzdělávání a čas věnovaný dalším neviditelným činostem – míchání henny, focení, editace, správa webu, reklama, nákup materiálů, zkoušení nových motivů, odpovídání na emaily, hodiny na sociálních sítích, účetnictví, PSANÍ ČLÁNKŮ…

Nakonec jste si vybrali

A když ta, která prošla sítem, používá kvalitní a skvěle barvící hennu, kterou vykouzlí nádherné vzory, vám jako bonus ještě sedne lidsky, máte vyhráno a jistě se budete pro svou dočasnou ozdobu vracet. Henna totiž není jen o kráse ornamentů, ale také o setkání dvou bytostí v jedinečném intimním okamžiku. Mějte oči a srdce otevřená.

Sezóna začíná…